Za objektívom

Fotografia je istý druh závislosti. Pocit zväčnenia okamžiku, podania reality vlastnými očami a pohľadu na svet z osobnej perspektívy je fascinujúci. Niekedy stačí iba zachytiť krásu, ktorú nevyrobíte v žiadnom ateliéri a niekedy sa zase stačí hrať s farbami a detailami v umelom prostredí. Fotografia dokáže byť umenie aj priemysel, hra a zábava, ale aj vážna vec. Fotografia vie potešiť, ale aj zraniť. Každý v nej má to svoje osobné. Asi tažko sa nájde podobné odvetvie.

Svoj prvý fotoaparát som dostal na gymnáziu. Malý čierny kompakt. Mesačne som mal pridelený rozpočet na jeden film a teda 1.16 fotiek denne.O úroveň vyššie som sa dostal na vysokej škole kedy som si v Rakúsku kúpil svoju prvú zrkadlovku. Rozpočet sa zvýšil. V tomto čase sa začala písať história tejto závislosti. Postupne som spoznal ľudí, začal fotiť akcie a zdokonaľoval sa. Pri mojej prvej snahe o kúpu príslušentsva som rovno založil eshop. Vtedy prvý. Myšlienka v tom čase nadchla všetkých dodávateľov, ktorí mi síce nedávali veľké šance, ale držali mi palce a podporovali ma. Svoj www.fotoobchod.sk som po istom čase musel posunúť ďalej v tom čase časopisu WATT.
Prvú digitálnu zrkadlovku som si kúpil v roku 2003 a tak to so mnou išlo ďalej dole vodou. ITčkár asi v mojom prípade ináč skončiť nemohol.

Dnes mám svoj prenosný ateliér (a snáď čoskoro aj ten stabilný) a výbavu akú potrebujem aby som sa nemohol vyhovárať na techniku. Avšak to hlavné čo mám, chuť fotografovať, venovať sa tomu s radosťou. Nikde som fotografiu ani umenie neštudoval a iba z čistého nadšenia som čítal a čítal a čítal.

Fotím pre radosť. Fotografujem pre vedecký časopis, knižné vydavateľstvo pre kamarátov, známych a všetkých milých ľudí. Každá fotografia, článok, kniha je výzva na posun dopredu. Záber je všestranný. Raz je potrebné odfotiť hviezdnu oblohu a inokedy fotku do pozitívneho článku o čističke odpadových vôd. Mám rád západy a východy slnka, prírodu, stromy, listy, ročné obodbia a krásnu krajinu s modrou oblohou kľudne odfotím aj stoprvý raz. Fotografia je príležitosť dostať sa na zaujímavé miesta, stretnúť zaujímavých ľudí a podeliť sa o zážitok.

Budem rád ak na tejto stránke stretnem podobných šialencov. Ocením každý dobrý tip na zaujímavé miesto, poteším sa keď dostanem link na pekné fotky, ktoré budem chcieť zažiť cez objektív aj ja, ale kľudne stačí ak napíšete, že sa Vám nejaká fotka páči. Rád sa podelím s ďalšou.

Teším sa

Vlado Fecko